İstanbul Kene İlaçlama

İstanbul Kene İlaçlama

                Eklem bacaklılar grubunda yer alan kene, kan emici bir haşeredir. Esnek karın yapısıyla karnını sonuna kadar kanla doldurarak beslenir. Dünyanın her bölgesinde görülebilir. Yumurtlayarak çoğalan kene, kan emmesiyle birçok hastalık taşır, bunlardan en önemlisi ve son yıllarda en çok karşılaştığımız Kanamalı Kırım Kongo Hastalığıdır. Genel olarak sıcakkanlı hayvanlardan beslenen kenenin yaşam alanı da bu hayvanların en çok olduğu otluklardır.

 

Her türlü hastalığı taşıyabilen kene: hayvanlar, eşyalar ve giysilerle evlerimize ulaşabilir. Hastalıklı bir kenenin ısırması sonucu insanı ölüme kadar götürebilir, bu nedenle kene ısırması durumunda bilinçsiz müdahaleden uzak durulmalıdır, doktora gidilmelidir.

 

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da milyonlarca hayvandan insanlara kene bulaşabilir. Özellikle yaz aylarında artan pikniklerde kene ısırması sıklıkla görülür. Bunun için keneyle düzenli olarak mücadele etmek gerekir. İstanbul Kene İlaçlaması konusunda belediye ekipleri ve hizmet veren birçok işletme ile kene mücadelesinde gayet başarılıdır. Gerekenin yapılması için insanların bilinçsizce bireysel mücadele etmemeleri gerekir.